środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Dyskutowali o śmieciach

2013-03-23 08:00:00 (ost. akt: 2013-03-22 09:16:34)

Autor zdjęcia: UG Kalinowo

Zmiana przepisów prawnych związana z nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zmusza władze gminne do ustalenia nowych zasad regulujących system zbiórki, magazynowania, odzysku i recyklingu oraz unieszkodliwiania odpadów. W związku z tym władze samorządu gminnego zorganizowały spotkania informacyjne dla mieszkańców gminy Kalinowo. Wójt gminy wraz z sekretarzem zaplanowali cały cykl spotkań.

— Od 22 lutego do 14 marca zorganizowaliśmy 20 spotkań — mówi Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo. — Odwiedziliśmy m.in. Kalinowo, Pisanicę, Borzymy, Milewo, Sypitki i Golubie. Celem spotkań było zapoznanie mieszkańców z nowymi zasadami postępowania z odpadami komunalnymi powstającymi w gospodarstwach domowych.

Andrzej Bezdziecki, wójt gminy, wraz z Mariuszem Klepackim, sekretarzem, przedstawili informację dotyczącą działania nowego systemu gospodarki odpadami.

— Wyjaśniliśmy, w jaki sposób wypełniać deklarację, omówiliśmy wysokość opłat oraz sposób segregacji śmieci — mówi Mariusz Klepacki, sekretarz gminy Kalinowo. — Mieszkańcy zostali również poinformowani o konieczności rozwiązania umów z obecnymi odbiorcami odpadów.

Uczestnicy spotkań wymieniali swoje poglądy, koncepcje i teorie. Podczas dyskusji starano się rozwiać wszelkie obawy przed wprowadzeniem nowych przepisów w ramach gospodarowania odpadami komunalnymi. Dyskutowano również nad odpowiednim sposobem przygotowania dokumentów do przetargu na wybór odbiorcy odpadów z terenu gminy Kalinowo.
kw
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kalosz #1043712 | 46.113.*.* 4 kwi 2013 17:05

  U nas śmiecie droższe.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czorciq #1033748 | 89.228.*.* 25 mar 2013 07:28

  a ja proponuje protest!w ramach ktorego nie bedziemy dostarczac sołtysom tych smiesznie wygladajacych deklaracji ws smieci! zrobmy to licznie to moze cos z tego wyniknie! ja swojej deklaracji nie niose!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jerzy #1033006 | 89.228.*.* 24 mar 2013 12:38

  Kto i w jaki sposób został poinformowany o zebraniach i wymówieniach Panie Klepacki tymi paroma spotkaniami wszyscy mają wiedzieć tak?.Bo sołtysi nie raczą cechu puścic na wieś.Może mają zakaz, od was fachowców, od siedmiu boleści, aby nie informować pospólstwa, bo za takie najwyrażniej nas macie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ABC #1032044 | 80.53.*.* 23 mar 2013 10:28

  Ciekawe, że dotąd nikt z rządu, a niżej z samorządowców, nie odpowiedział na proste pytanie - jakie przyczyny rynkowe doprowadziły do tak ogromnych podwyżek opłat za odbiór śmieci? Zaznaczam, pytam o przyczyny rynkowe, a nie o "biurowe", czy "administracyjne". Te zawsze będą rosły, bo zawsze można w urzędzie utworzyć kolejne stanowisko dla kolejnego jakiegoś podinspektora czy referenta do spraw śmieci, zawsze można też rozbudować zarząd czy radę nadzorczą, powołać do ich obsługi kolejną osobę, a zawsze też taki zarząd może sobie przyznać podwyżki czy dodatkowe nagrody i premie. Ludziom będzie to przedstawione w sprawozdaniu jako "koszty biurowe i administracyjne", wprost niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu. Kolejne pytanie, związane z poprzednim - jak to jest, że dotąd, przy znacznie mniejszych stawkach, różne firmy odbierające śmieci funkcjonowały, ponosiły koszty i jeszcze zarabiały? Z jakich więc powodów, gdy za sprawę śmieci zabrali się urzędnicy, te pieniądze okazują się stanowczo za małe? I kolejne pytanie - dlaczego w rozwiniętych krajach zachodnich, w których faktycznie władze są zainteresowane dobrem obywateli, a nie tylko swoim, jest bardzo często tak, że śmieci posegregowane są odbierane za darmo, gdyż odbiorca zarabia na nich, sprzedając je jako surowiec wtórny? I chyba każdy się zgodzi, że taka postawa jest uczciwa wobec obywateli. Myślę, że u nas powinno być podobnie. Przecież u nas też ktoś będzie zarabiał na sprzedaży śmieci posegregowanych. Czy jednak okaże się, że mamy prawo tak skonstruowane, by pozwoliło ono zrobić w bambuko zwykłego Kowalskiego i go doić. Bo dlaczego mam temu komuś zapłacić olbrzymią stawkę za odbiór moich posegregowanych śmieci, by ten ktoś mógł zaraz po raz drugi na nich zarobić, sprzedając je? W świetle tych wątpliwości, nowy system zagospodarowania śmieci jawi mi się jako system absolutnie niezrozumiały, bardzo niekorzystny dla zwykłego mieszkańca, obliczony jedynie na drenowanie jego kieszeni i zapewnienie wielkich zysków wąziutkiej grupie ludzi związanych z tym nowym systemem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

  1. ja #1031928 | 83.9.*.* 23 mar 2013 08:41

   w tych nowych umowach o śmieci to jest troszeczkę pokręcone bo powinno być od mieszkania a nie od osoby bo dla czego małe dziecko ma być wliczone w opłaty skoro ono jeszcze nie pracuje i co mają zrobić ludzie którym ledwo starcza na życie a w jednym domu mieszka ich 9 lub więcej osób to czy kupić chleb czy opłacić śmieci bo dla takiego co zarabia 3000 tysiące i mieszka sam to jest kropla w morzu pomyślcie troszkę państwo polskie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages