środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

I Święto Żabiego Raju [GALERIA]

2013-06-03 11:27:46 (ost. akt: 2013-06-03 11:42:56)
Salw śmiechu dostarczył kabaret w wykonaniu mieszkańców DPS "Lili"

Salw śmiechu dostarczył kabaret w wykonaniu mieszkańców DPS "Lili"

Autor zdjęcia: Dariusz Gajko

Od dwóch lat Dwór Kalimira w Golubiach jest ostoją dla osób przewlekle psychicznie chorych. Otoczeni profesjonalną opieką mogą rozwijają swoje zainteresowania, a przede wszystkim czują się tam jak w domu. W niedzielę (26 maja) podopieczni Domu Pomocy Społecznej "Lili" bawili się na Festynie Rodzinnym z okazji I Święta Żabiego Raju.

Golubie, założone w 1440 roku przez Jakuba Rogalę z Mazowsza, są najstarszą wsią mazurską w gminie Kalinowo. Żabi Raj, bo tak kompleks pałacowy, w którym znajduje się DPS nazywają okoliczni mieszkańcy, zachwyca swoją niezwykłością i tajemniczością. Od dwóch lat funkcjonuje tu Dom Pomocy Społecznej "Lili".
— Jesteśmy domem dla osób przewlekle psychicznie chorych — mówi Agata Wasilewska, kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego DPS w Golubiach. — Moją misją jest integracja naszych mieszkańców ze społecznością oraz pokazanie ile dobrego potrafią zrobić ludzie, którzy są niejednokrotnie obciążeni nie tylko chorobą psychiczną ale również innymi schorzeniami somatycznymi. Walczę ze stereotypem osób umieszczonych w DPS, mianowicie z przekonaniem, że jeśli przebywa się w takim domu to nic więcej nie można osiągnąć i jest się skazanym na wieczne odrzucenie.

W niedzielę (26 maja) w DPS w Golubiach zorganizowano Festyn Rodzinny z okazji I Święta Żabiego Raju.
— Udział w obchodach wzięli mieszkańcy i pracownicy wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi — mówi Agata Wasilewska. — Zapewniliśmy uczestnikom wiele atrakcji m.in. zawody sportowe z licznymi nagrodami, występy muzyczne i poczęstunek. Nie zabrakło również odrobiny grozy. W piwnicach golubiewskiego pałacu straszył duch Karoliny — żony bogatego Niemca, który w XVIII w. wybudował dworek, a salw śmiechu dostarczył kabaret w wykonaniu mieszkańców DPS "Lili". Ponadto kolejnych atrakcji dostarczyli strażacy z OSP w Kalinowie. Zaprezentowali pokaz gaszenia ognia, akcję ewakuacji z budynku oraz udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Pamiętaliśmy też o Święcie Matki, każdy z uczestniczących mógł zadedykować swoim mamom życzenia w specjalnie zorganizowanym koncercie życzeń, a mieszkańcy wyśpiewali piosenki i wyrecytowali wiersze związane z tym świętem.

Pogoda dopisała, a w tle rozbrzmiewała muzyka. Święto Żabiego Raju będzie organizowane co rok w ostatni weekend maja. Hasło przewodnie brzmi "Bądźmy razem" i oznacza, iż mieszkańcy DPS pomimo ciężkich chorób i niepełnosprawności chcą się integrować. Wraz z pracownikami walczą z stereotypem osoby umieszczonej w DPS, która niejednokrotnie postrzegana jest jako niepotrzebna, zepchnięta na margines i nie mogącą nic więcej w życiu osiągnąć.

Dzięki takim imprezom Golubie pokazują, iż podopieczni "Lili" chcą uczestniczyć w życiu publicznym, dzielić się swoimi przeżyciami i osiągnięciami. Dawać radość innym ludziom, często całkowicie zdrowym, którzy nie doceniają zwykłych prostych rzeczy, dla niektórych nie do osiągnięcia.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages