środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Budżet deficytowy, ale z bezpiecznym zadłużeniem

2014-01-20 09:02:34 (ost. akt: 2014-01-20 09:08:42)
Wójt Andrzej Bezdziecki mówi, że budżet jest deficytowy, ale z bezpiecznym zadłużeniem

Wójt Andrzej Bezdziecki mówi, że budżet jest deficytowy, ale z bezpiecznym zadłużeniem

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

W zeszłym roku samorządowcom z gminy Kalinowo udało się zrealizować zaplanowane inwestycje. Koniec każdego roku to czas uchwalania budżetu na następny. Rada gminy przyjęła już budżet na 2014 rok. Mimo że ma być oszczędny, znajdą się w nim pieniądze na inwestycje.

W budżecie na 2013 rok samorząd gminy Kalinowo przewidział wykorzystanie tzw. końcówek środków unijnych głównie na gospodarkę wodno-ściekową. Dzięki temu zbudowano oczyszczalnię ścieków w Milewie i rozbudowano sieć wodociągową. Droga gminna Romanowo-Romoty zyskała nową asfaltową nawierzchnię, dofinansowano m.in. budowę drogi powiatowej Kalinowo-Piętki, rozbudowano oświetlenie świetlne w Pisanicy, Krzyżewie i Starych Cimochach.

— Poprzedni rok był dla nas dobry, choć ciężki — mówi Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo. — Przy wyważonym i bezpiecznym budżecie udało nam się zrealizować plany, które sobie założyliśmy. A budżet na 2014 rok Rada Gminy przyjęła jednogłośnie 30 grudnia poprzedniego roku. Jest on deficytowy, z 15-procentowym zadłużeniem. Będzie to trudny rok, jak i poprzedni, ze względu na kryzys. A poza tym nasz samorząd otrzyma prawie o 900tys. zł niższe subwencje, a to już jest dla nas poważna strata. Jednak nie rezygnujemy z inwestycji. Do najważniejszych i priorytetowych zaliczam przebudowę drogi gminnej publicznej w Milewie i drogi gminnej prowadzącej do cmentarza w Kalinowie. Na oba te projekty otrzymamy dotacje 50proc., czyli ok 900tys. zł. Przebudujemy też infrastrukturę cmentarza. Most w Skomętnie Wielkim, który jest w opłakanym stanie, wreszcie doczeka się remontu.

Zostaną też poczynione przygotowania do inwestycji, których realizacja przypadnie już na 2015 rok.
— Przygotujemy dokumentację techniczną dotyczącą przebudowy dróg gminnych publicznych: Wysokie-Zaborowo, Koleśniki i Wierzbowo-Szeszki. Przeznaczymy na to ok 100tys. zł — mówi Andrzej Bezdziecki.

Poza tym planowane jest kilka mniejszych inwestycji, co nie znaczy że mniej ważnych. Otóż radni uchwalając budżet wydzielili z niego pieniądze na zakup wiat przystankowych, które w wielu miejscach w gminie są w opłakanym stanie. Miejsce spotkań w Marcinkowie, jakim jest tamtejsza świetlica wiejska, zyska w tym roku nowe pokrycie dachowe. Rozpoczną się przygotowania do przebudowy świetlicy wiejskiej w Makosiejach, bowiem zostanie wykonany projekt przebudowy tego obiektu. A przylegający do niego plac zyska nowy wygląd. Dyrektorzy, a przede wszystkim uczniowie gminnych szkół, będą mieć powód do radości, bo gmina sfinansuje zakup komputerów.

W 2014 roku dochody gminy Kalinowo wyniosą ponad 20mln zł. Natomiast wydatki przekroczą 21mln 200tys. zł. Z tych liczb wynika, że deficyt wyniesie dokładnie 1mln 270tys. zł. W jego spłacie pomogą zaciągnięte przez gminę kredyty.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hero #1322677 | 89.228.*.* 11 lut 2014 20:42

  Biedny wójt określił ciężki rok .Tak się biedaczysko napracowało za marne ponad 10 tysi na miesiąc.Popieram wypowiedz Witka żaden dług nie jest bezpieczny. Te 15 procent to konkretnie ile? 15-20 milionków.Jak to łatwo szastać kasą podatników.Zapomniało się o sumach będąc weterynarką,Panie Wójcie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czytelnik #1304934 | 89.228.*.* 23 sty 2014 20:34

  SZANOWNI PAŃSTWO, JEST TO NIE DO POMYŚLENIA ŻE 40 MIN, BYŁ ARTYKUŁ O POŁĄCZENIU SAMORZADÓW POWIATU EŁK Z TWARZĄ STAROSTY I WYPOWIEDZIA STAROSTY I POTEM ZNIKŁ, A BYŁ W TYTULE WIADOMOŚCI DNIA.CHCIAŁEM POKAZAĆ ZAINTERESOWANYM I NIE MOŻNA BYŁO ZNALEŹĆ. NIE ŁADNIE TAK MODEROWAĆ WYPOWIEDZI MIESZKAŃCÓW POWIATU EŁK.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czesc Wujek* to Ja* #1302455 | 89.67.*.* 21 sty 2014 15:09

  teraz Drogi Wujku widzisz dlaczego w naszym regionie mamy biede i bezrobocie, i kazdy moze macic, kto tylko ma ochote , nawet takie politykierzy proboja przyjezdzac do nas jak chca bardzo glosow i wciskaja KIT.A wogole napisz jak zyjesz , to tez moze byc ciekawe, jak tamw nowym Roku i kiedy jedziesz na roboty, masz jeszcze wolne???. Siemanko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wujek #1302189 | 83.24.*.* 21 sty 2014 09:38

  jeden człowiek dyskutuje sam ze sobą, to mi dyskusja, jaka gazeta, taka dyskusja, czy to oprócz 2-3 osób ktoś w ogóle przeczytał?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Moze tak znowu zabawy wioskowe odtworzyc w Sy #1302022 | 89.67.*.* 20 sty 2014 22:57

  A ze ja zauwazyl jakos, ze w okolo ostatniej niedzieli komentatorem zostal i podpisac raczyl Kombajnista z Sypitek i Pan traktorzysta z konds tam, ale nie pamietam. Tera nima roboty kombajnowej, to jakby Pan kombajnista zechcial byc kierownikiem jakim Filii na Muzeum waskotorowe, z filia w Sypitkach i Centralo w Elku, a Siedzibo chocby w Kalinowie, abo gdzie.Moze tak znowu zabawy wioskowe odrestaurowac z muzo na zywo.A ciuchcia by dala takie powiazanie z miastem jak bylo.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages