środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Posłanki z Pisanicy

2014-05-20 21:08:36 (ost. akt: 2014-05-20 21:28:16)

Autor zdjęcia: Bożena Aleksa

Dwie uczennice z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisanicy, jako jedyne w powiecie ełckim, zostały posłankami na XX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przez dwa dni będą uczestniczyć w obradach sejmowych w Warszawie.

N. Kolendo i M. Kondracka by uzyskać mandaty, musiały wykonać dwa zadania rekrutacyjne. Pierwsze polegało na przeprowadzeniu debaty szkolnej i umieszczeniu relacji na stronach internetowych CEO, drugie na przygotowani kampanii profrekwencyjnej, czyli działań mających na celu zachęcenie mieszkańców Pisanicy i okolic do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Trzecioklasistki mogły zrealizować zadania przede wszystkim dzięki wsparciu i pomocy swoich kolegów, koleżanek i nauczycieli, czyli grona osób tworzących zespół.

Najpierw uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisanicy zorganizowali debatę oksfordzką, której celem było pokazanie jak obywatele demokratycznego kraju mogą wpływać na władzę. W debacie wzięli udział: sekretarz Gminy Kalinowo, radny powiatu - p. M. Klepacki, dyrektor szkoły - p. B. Wnuk, nauczycielka i radna Gminy Kalinowo - p. A. Kalinowska, nauczyciel historii i wos-u – p. Bolesław Runge, przewodnicząca Rady Rodziców - p. B. Skarżyńska, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Uczniowie dyskutowali na temat: „Nie tylko wybory – jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?". O wyborze tematu i formy debaty zadecydowali sami gimnazjaliści. Uczniowie naszego gimnazjum przygotowywali się do wystąpień publicznych pod czujnym okiem nauczycieli polonistów: p. B. Wnuk, p. B. Aleksa.

Zgodnie z założeniami debaty oksfordzkiej przewodniczyła jej Marszałek – N. Kolendo, a wspierała ją Sekretarz – M. Kondracka. Po przeciwnych stronach barykady znaleźli się uczniowie, którzy przytaczali argumenty „za” oraz ci, którzy "zbijali je" za pomocą kontrargumentów (Propozycja: K. Mulewski, J. Rutkowska, C. Popławski, K. Haponik; Opozycja: P. Żukowska, D. Kondracka, K. Miezio, K. Chilicki).

Do 9 maja 2014 roku uczniowie przygotowali i przeprowadzili kampanię profrekwencyjną. Nakręcili spot wyborczy "Idź na wybory” i zamieścili go na stronie internetowej Zespołu Szkół w Pisanicy i na YouTube.Przeprowadzili także happening w Pisanicy. Młodzież ubrana w biało-czerwone oraz żółto-niebieskie stroje szła ulicami wsi, rozdając ulotki i baloniki oraz kwiaty wykonane z papieru (ozdobiono nimi także teren wokół szkoły). Poza tym uczestnicy happeningu nieśli plakaty, transparenty z hasłami zachęcającymi do głosowania 25 maja 2014 w wyborach do europarlamentu.Warto podkreślić, że nasza młodzież dała wyraz swej postawie obywatelskiej. Z niezwykłym zapałem wykonała zaplanowane zadania, aktywnie uczestnicząc w życiu demokratycznym.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: boa

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. poseł #1439241 | 5.184.*.* 15 lip 2014 15:36

  Godne pochwały

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. trew #1399474 | 31.63.*.* 20 maj 2014 21:47

  Gratuluje pomysłu i sukcesu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages